14:22

Армія Швейцарії. Країна кольору хакі

При будівництві села швейцарці спочатку будують тир, потім банк
і лише потім церкву.” (Швейцарська приказка)

Уявіть собі державу з найбільшим в світі відсотком населення, що знаходиться в армії.

Держава, в якій всі чоловіки від 20 до 50 – військовослужбовці і, в буквальному сенсі слова, сплять з автоматом під ліжком. Держава, яка і після 50 просто дарує тобі “ствол”, і рада бачити тебе до труни на зборах і полігонах. Держава, яка просить тебе купити хоча б пістолет (а краще гвинтівку) зі знижкою.

Держава, що здатна розгорнути з 22-тисячної, за дві-чотири години (!), – 650-тисячну, а за дві доби – 1,7-мільйонну (!) армію, – чудово навчену, організовану і дуже непогано озброєну.

Для прикладу – армія США – 1,3 мільйона плюс такий же резерв, армія Китаю – 2,4 млн., плюс 1 млн. резерв.

Уявіть собі найбільш мілітаризовану державу у світі. До того ж, врахуйте, що майже вся ця моторошна, озброєна до зубів країна, від Женеви до Давосу, від Цюріха до Лугано – високі гори, зриті тунелями, протиатомними притулками, сховищами зброї, «засіками батьківщини», і ракетно-артилерійськими опорними вогневими точками, врізаними в граніт.

Армія ШвейцаріїАрмія Швейцарії

Армія Швейцарії – не єдина країна в світі, що має кадрово-міліційну структуру. За цим же принципом (в деякому наближенні) побудований, наприклад, Бундесвер, що є, по суті, певним величезним аналогом радянських «кадрованих» дивізій.

Тобто система – «трошки солдат + багато кадрових офіцерів і унтер-офіцерів + резервісти на «цивілці» + навчальні збори = розгортання тільки коли потрібно». Відмінність швейцарської армії – в доведенні до абсолюту ідеї «народ і армія єдині».

Армія ШвейцаріїАрмія Швейцарії

Виглядає це так

Кадрових військових в країні всього близько 9000, в основному в авіації. Тих, хто перебуває на службі і перепідготовці – близько 10-15 тис. одноразово. Солдат призивається на 90 днів у т.зв. Rekrutenschule – Ecole de recrue (рекрути). Після закінчення служби держава віддає бійцю особисту зброю з двома повними магазинами (гвинтівка і/або пістолет), «консерву міністра», три комплекти форми на всі пори року, спорядження, бронежилет і каску, з якими він і відправляється додому. Зберігає він все це як хоче – ніхто перевіряти не буде.

Армія Швейцарії

«Консерва міністра» – відкривати тільки за наказом самого міністра

До 32 років солдати знаходиться в положенні «аусцуг», до 42-х «ландвер», і до 50 – «ландштурм».

Рядовий «Аусцуг» за 10 років проходить в своїй частині вісім зборів по три тижні, «Ландвер» – три рази по два тижні, «Ландштурм» – 1 раз за два тижні.

Як тільки виповнюється 51 рік, його офіційно звільняють з армії, забирають гвинтівку, пістолет і «консерву» і дарують споряджений помповий дробовик і мобілізаційне розпорядження – на випадок Великих Неприємностей і тотальної мобілізації.

Армія Швейцарії

Особливість швейцарської армії – посилена підготовка офіцерів – резервістів. Ті, що бажають стати офіцерами проходять додаткові збори – кожен ранг – приблизно 100 днів в сумі. Цим, до речі, користуються, – до незадоволення роботодавців (особливо Банківської Асоціації), все керівництво – від СЕО до дрібного начальника відділу.

Подейкують, що вони просто із законним збереженням з/п звалюють від дружини і роботи на пікніки – дружбини зі стріляниною, але це не зовсім так – служба там йде.

Причина вже скоріше в тому, що грамотно потрапивши на збори можна полежати за кулеметом і заодно поспілкуватися з потрібними людьми, поточними або можливими колегами, корисними політиками-депутатами, та й просто з сусідом, бо ніхто не може ухилитися від служби, зовсім ніхто – ні студент (так просто з аудиторії – запросто), ні сам президент, якщо вони чоловіки.

А знаєте, який військовий бюджет країни в 7.5 млн населення? Майже п’ять мільярдів(!) доларів – майже 20 відсотків.

Що на озброєнні?

Багато чого – понад 800 (!) танків і бронемашин (420 «Леопардів-2», 150 «М-109»). У країні протяжністю всього 300 км – 14 ескадрилій з більш ніж 350 бойовими, 120 навчальними літаками і 100 гвинтокрилами!

Парк постійно оновлюється, такого як, наприклад, в американській армії (не кажучи про українську!), коли пілот часто молодше свого літака тут не допускають.

Армія Швейцарії

Армія Швейцарії

Неліквід і ретельно відремонтовану і відновлену армійську зброю держава продає громадянам із значною знижкою, причому особливо пропонує її жінкам. Реєстрація проста, і тільки для нового, купленого в магазині. При покупці з рук – не потрібно.

За обережними оцінками, тільки армійської зброї, карабінів-напівавтоматів і мисливської зброї на руках у населення – до півтора мільйона. Плюс приблизно два мільйони пістолетів.

Четверте місце в світі за стволами на душу населення і друге за відсотком населення зі стволами.

У країні десятки стрілецьких клубів, тирів майже стільки ж, скільки кав’ярень.

Армія Швейцарії

Як служить солдат?

Начебто непогано, – два вихідних на тиждень зі звільненням, нужники не будує, картоплю не чистить, посуд не миє, паркани не фарбує – все роблять приватні фірми.

А тепер взагалі присядьте, – він навіть в караул не ходить! Периметр в/ч охороняють також приватні охоронні фірми! Та це просто свято якесь, а не служба! Курорт!

Армія Швейцарії

Ну що ж, бочку меду ми зобразили, можна і про дьоготь. Почнемо з цього ж «курорту».

Підйом о 5-00, і далі – все бігом. З перервами на обід і туалет – суцільна війна: фізпідготовка, стрільба, рукопашна, водіння, техніка, альпінізм і знову по колу. І так до відбою. А відбій – о 24-00. А о 5-00 – знову підйом. Кажуть, таке напруження мало в якій армії є.

Армія Швейцарії

Армія Швейцарії

Армія ШвейцаріїАрмія Швейцарії

Солдат ганяють так, що вони перетворюються в «Термінаторів» і «Рембо» в одній особі. Приклад – офіцер, що потрапив в лауреати премії «Дарвіна-2007».

Спочатку він до знемоги вчить свій взвод поводитися з пістолетом, а потім для перевірки (як звик) кидається з багнетом на замученого бійця. Результат – той пристрелив офіцера на повному автоматі.

Армія Швейцарії

Армія Швейцарії

Навіть якщо ви прочитали те саме оголошення – «потрібний швейцарець за національністю, католик у віці від 19 до 30 років, неодружений, освічений, зростом не менше 1 м 74 см», то не розраховуйте, що у Ватикані будете тільки стирчати з алебардою в клоунському костюмі Мікеланжело.

За десять метрів від алебарди в будочці буде прихований автомат, і у вільний від туристів час ви точнісінько так само будете скакати в камуфляжі з кулеметом вже по італійських горах. Можна навіть не згадувати той 1527 рік, є приклад більш недавній.

Творець держави Ватикан, дуче Муссоліні спочатку спробував рівно навпаки, – навести італійський порядок в цих кварталах з неясним статусом. І поки, теж озброєні, Палатинська і Дворянська Гвардії готували слізні меморандуми всьому світу, Швейцарська Гвардія готувала вогневі точки і кулеметні гнізда.

Ця неповна сотня і справді готувалася воювати зі всієї італійської армією!

Армія Швейцарії

Армія Швейцарії

Далі

Ну так, стрілецький ентузіазм, здоровий патріотизм, і т.д., але чіпкі лапи батьківщини також в наявності.

При неявці за повісткою (сесія, весілля, запій, відпустка і т.д.) звгрожує штраф і в’язниця по такій страшній статті, що рядовий швейцарець може ставити хрест на своїй кар’єрі. Його більше ніхто і ніколи на пристойну роботу не візьме.

“Білий квиток”? Ти сліпий, хворий або емігрант? Отримай 3-процентний податок на утримання армії!

Пацифіст-альтернативник? Отримуй ті ж повістки, але на розгрібання муніципального сміття, і в півтора рази частіше.

Працюєш за кордоном і без причин забув або не дістався до зборів? Див вище, – в’язниця.

Армія Швейцарії

Спокійна тиха країна?

Міф! Друге місце в світі (не воює) за смертністю від вогнепальної зброї на душу населення!

Втім, справедливості заради – це підсумок надконцентрації зброї. Якщо в решті Європи нехлюя, злодюжку або самовбивцю чекають граблі, сковорідка в лоб або петля на шию, то у Швейцарії – СІГ, Сфінкс, або Глок.

Стабільний нейтралітет підтримується не тільки армією, але й суворим “ні-до-кого-неприєднанням”.

Звичайно, розмови про те, що «всі зберігають там гроші» – дитячий лепет.

Перед, і відразу після, Другої Світової таким самим банківським раєм була і Бельгія. І що в підсумку? Розкатали її танками всіх країн, а загиблих від англійських бомб чи не більше, ніж від німецьких.

Визнаємо чесно – Швейцарію рятує становище – ніякий вона не плацдарм, і ніякий не тактичний коридор. Вона не потрібна жодній армії. Тим більш сучасній, яка Грозний бере одним десантним полком або розганяє Аль-Каїду просто показавши їй вартість Томагавка.

От тільки самі швейцарці, так не вважають.

Армія Швейцарії

На землі

— Pz87 LEO WE (варіант німецького Леопарда-2);

Армія Швейцарії

— PzHbz88/95 KAWEST (варіант американської самохідки М-109);

Армія Швейцарії

— SPz2000 (варіант шведського CV9030);

Армія Швейцарії

— RadSPz Piranha (БТР власного виробництва комп. Mowag);

Армія Швейцарії

— патрульний MOWAG Eagle (також місцевий, але шасі американського HMMWV).

Армія Швейцарії

— MOWAG Eagle

Армія Швейцарії

У небі

Досить вдалий гвинтовий літак Pilatus в декількох варіантах, вертольоти Eurocopter Super Puma і Alouette III, і ударна основа ВПС – F-5 Tiger II і F/A-18 C / D Хорнет.

Армія Швейцарії

Армія Швейцарії

Армія Швейцарії

Армія Швейцарії

Армія Швейцарії

Стрілецьке озброєння виглядає не надто розкішно, але зате яке!

Воно пов’язане з традиційно розвиненим виробництвом на чолі з лідером – Swiss Arms AG (це колишній SIG – Schweizerische Industrie Gesellschaft, ви його напевно знаєте по торговим маркам SIG ARMS і SIG-Sauer) в Нойхаузені.

Післявоєнне озброєння почалося з розробки SIG AK-53 дуже оригінальної конструкції – газовий поршень при пострілі штовхає не затвор назад, а ствол далеко вперед, і плюс – наступний постріл відбувається не в крайньому задньому положенні, а трохи до нього. Вдалося знизити скорострільність до прекрасних 300 пострілів/хв.

Армія Швейцарії

Армія Швейцарії

Потім на озброєння став SIG 510 / Sturmgewehr 57.

Ця гвинтівка, розроблена на SIG на основі SIG AMT Рудольфа Амслера
під патрон GP11 7.5×55 виявилася настільки хорошою, що довгий час вона не тільки стояла на озброєнні армії, а й непогано йшла на експорт.

Армія Швейцарії

SIG AMT

Армія Швейцарії

Армія Швейцарії

SIG 510

Армія Швейцарії

Армія Швейцарії

Пізніше з’являється сімейство SIG SG 540 під 5.56 NATO, з АК-подібним болтовим поворотним затвором.

Армія Швейцарії

Моделі з 510 по 540 непогано продавалися на експорт, але для армії на їхній базі була розроблена SIG 550, вона ж Fass 90, вона ж Stgw 90.

На її базі народилося ціле сімейство зброї, у тому числі і варіант укороченого 552-го під патрон 7.62 NATO, і зброя спецпідрозділів SG 553. Гвинтівка дуже непогана, надійна, точна і зручна.

Армія Швейцарії

550

Армія Швейцарії

551

Армія Швейцарії

552

Армія Швейцарії

553

Армія Швейцарії

Армія Швейцарії

Основний пістолет-кулемет – B&T 96 SMG від місцевої фірми Brugger & Thomet, фактично той же H&K MP5.

Основний післявоєнний 9-мм пістолет SIG P-201, з автоматикою короткого ходу ствола, вельми точний, але морально застарілий зараз (починаючи з 1975) повністю замінений на SIG P-220 у варіанті 9 мм.

Армія Швейцарії

201, датська ліцензія.

Армія Швейцарії

220

Основний кулемет – старий добрий MG3 (удосконалений варіант MG42 – німецького єдиного кулемету часів Другої світової війни), легкий – FN Minimi.

Також на озброєнні армії – дробовик Mehrzweckgewehr 91, який є по суті Remington 870.

Снайперські гвинтівки – фінська Sako TRG-42 і 12,7 x99 PGM Hekato

Ну і решта – джентльменський набір – Panzerfaust 3, ПТУР M47 Dragon, УРС FIM-92 Stinger.

Ще понині в підрозділах «несуть службу» велосипеди!

Це 20-кг чудовисько настільки легендарне і міцне, що почали з’являтися навіть його підробки (самі знаєте від кого).

Армія Швейцарії

Армія Швейцарії

Армія Швейцарії

Ну, і зрозуміло – куди ж швейцарському солдату без Schweizer Taschenmesser або Couteau Suisse, куди ж без ножа зі штопором…

Армія Швейцарії

Сайт УАВЗ