11:16

В Чехії схвалили поправку до конституції, яка розширює право на володіння зброєю

Нижня палата парламенту Чехії схвалила поправку до конституції, яка дозволяє громадянам, що легально володіють бойовою зброєю, застосовувати її проти терористів.

«За» проголосували 139 депутатів, «проти» – 9, повідомив портал Hospodářské noviny (HN).

«Громадяни Чеської Республіки мають право купувати, зберігати і носити вогнепальну зброю та боєприпаси для захисту життя, здоров’я і майна, тим самим беручи участь у забезпеченні громадського порядку і безпеки, охороні територіальної цілісності, суверенітету і демократичних засад Чеської Республіки», – йдеться у поправці.

Законопроект покликаний підвищити безпеку громадян у періоди високої терористичної загрози. Право стріляти в терористів, відповідно до закону, отримають тільки громадяни Чехії і тільки на території своєї країни. На іноземців, зокрема громадян країн-членів Євросоюзу, воно не поширюватиметься.

Конституційну поправку ухвалили у відповідь на вимоги ЄС щодо посилення правил з контролю над вогнепальною зброєю, які були запроваджені Європарламентом у середині березня. «Ми вважаємо ненормальним роззброювати власних громадян на тлі загального зниження безпеки», – раніше заявляв Хованец журналістам.

«Цей закон допоможе нам як в реалізації вимог ЄС, так і, навпаки, як сигнал європейським органам на випадок наших претензій до цих вимог», – додав Хованец.

Саме міністр внутрішніх справ виступив ініціатором подання позову до Суду ЄС проти європейської збройової директиви. Однак критики даної поправки впевнені, що жодної користі нововведення не надасть: «Закон нічого не змінить у реалізації вимог ЄС: води будуть обов’язковими до виконання і далі. Це лише приманка для виборців», – заявив Ян Фарський, який представляє керівників муніципальних утворень.

На думку опозиції, поправка лише переказує вже чинне право громадян володіти зброєю, яке озвучене в чеському законі про зброю та боєприпаси. Співавтор законопроекту Роман Ваня наголосив, що нововведення зовсім не означає негайної необхідності для громадян повсюдно закуповувати зброю.

Однак, разом з тим, від власників вогнепальних засобів, які опинилися безпосередніми свідками теракту, очікуватимуть такої лінія поведінки, яка (за відсутності поліції) передбачить стрільбу в зловмисників з метою захисту себе і оточуючих.

Ухваленню поправки передували 4-годинні дебати. На зборах, окрім депутатів, були присутні десятки прихильників законопроекту.

Сайт УАВЗ