Нижня палата парламенту Чехії схвалила поправку до конституції, яка дозволяє громадянам, що легально володіють бойовою зброєю, застосовувати її проти терористів.
«За» проголосували 139 депутатів, «проти» – 9, повідомив портал Hospodářské noviny (HN).
«Громадяни Чеської Республіки мають право купувати, зберігати і носити вогнепальну зброю та боєприпаси для захисту життя, здоров’я і майна, тим самим беручи участь у забезпеченні громадського порядку і безпеки, охороні територіальної цілісності, суверенітету і демократичних засад Чеської Республіки», – йдеться у поправці.
Законопроект покликаний підвищити безпеку громадян у періоди високої терористичної загрози. Право стріляти в терористів, відповідно до закону, отримають тільки громадяни Чехії і тільки на території своєї країни. На іноземців, зокрема громадян країн-членів Євросоюзу, воно не поширюватиметься.
Конституційну поправку ухвалили у відповідь на вимоги ЄС щодо посилення правил з контролю над вогнепальною зброєю, які були запроваджені Європарламентом у середині березня. «Ми вважаємо ненормальним роззброювати власних громадян на тлі загального зниження безпеки», – раніше заявляв Хованец журналістам.
«Цей закон допоможе нам як в реалізації вимог ЄС, так і, навпаки, як сигнал європейським органам на випадок наших претензій до цих вимог», – додав Хованец.
Саме міністр внутрішніх справ виступив ініціатором подання позову до Суду ЄС проти європейської збройової директиви. Однак критики даної поправки впевнені, що жодної користі нововведення не надасть: «Закон нічого не змінить у реалізації вимог ЄС: води будуть обов’язковими до виконання і далі. Це лише приманка для виборців», – заявив Ян Фарський, який представляє керівників муніципальних утворень.
На думку опозиції, поправка лише переказує вже чинне право громадян володіти зброєю, яке озвучене в чеському законі про зброю та боєприпаси. Співавтор законопроекту Роман Ваня наголосив, що нововведення зовсім не означає негайної необхідності для громадян повсюдно закуповувати зброю.
Однак, разом з тим, від власників вогнепальних засобів, які опинилися безпосередніми свідками теракту, очікуватимуть такої лінія поведінки, яка (за відсутності поліції) передбачить стрільбу в зловмисників з метою захисту себе і оточуючих.
Ухваленню поправки передували 4-годинні дебати. На зборах, окрім депутатів, були присутні десятки прихильників законопроекту.